niedziela, 30 marca 2014

Jakie uprawnienia przysługują kobiecie w ciąży?


1. Ochrona stosunku pracy kobiet w ciąży. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy.

2. Zakaz zatrudniania kobiety w ciąży w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej oraz obowiązek zmiany warunków pracy .

3. Prawo do zwolnień od pracy na badania lekarskie.

4. Pracodawca ma także obowiązek udzielać pracownicy zwolnień od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie w związku z ciążą, jeżeli nie można ich przeprowadzić poza godzinami pracy.

5. Prawo do urlopu macierzyńskiego

Od 17 czerwca 2013 roku zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy o urlopach macierzyńskich. Podstawowy wymiar urlopu nie uległ jednak zmianie i wynosi kolejno:
– 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka, – 31 tygodni przy urodzeniu dwójki dzieci przy jednym porodzie, – 33 tygodnie przy urodzeniu trójki dzieci przy jednym porodzie, – 35 tygodni przy urodzeniu czwórki dzieci przy jednym porodzie, – 37 tygodni przy urodzeniu piątki lub większej liczby dzieci przy jednym porodzie.

Z podstawowych 20 tygodni 14 musi zostać wykorzystanych wyłącznie przez matkę, która po upływie tego czasu może wrócić do pracy pod warunkiem, że pozostałą część urlopu (czyli 6 tygodni) wykorzysta ojciec. Nie zmienił się natomiast wymiar urlopu rodzicielskiego i nadal wynosi on 26 tygodni.

6. Zasiłek macierzyński

Po nowelizacji ustawy zasiłku macierzyński przysługuje matce (lub ojcu) nie tylko w czasie urlopu macierzyńskiego, ale również w czasie urlopu rodzicielskiego.

7. Urlop wychowawczy

Pracownikowi (a więc zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie), zatrudnionemu przez co najmniej 6 miesięcy na podstawie umowy o pracę, przysługuje prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze 36 miesięcy, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.

8. Prawo do przerwy w pracy na karmienie.

Jednak jeżeli kobieta jest zatrudniona na czas krótszy niż 4 godziny dziennie to przerwy na karmienie jej nie przysługują, zaś w sytuacji, gdy ten wymiar przekracza, ale nie jest on dłuższy niż 6 godzin dziennie, pracownicy przysługuje jedna przerwa na karmienie.

9. Prawo do zwolnienia od pracy na opiekę

Pracownikowi (zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie) wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DaWanda