Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Tydzień 1
Na razie dziecko istnieje w twoich marzeniach, ale głowa do góry. Właśnie zaczął się cykl, który sprzyja temu abyś została mamą. Mimo, ze jeszcze nie doszło do zapłodnienia ten tydzień będzie wliczany do twojej ciąży,  ponieważ zwykle termin  porodu jest obliczany od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.
Mama: 
Miesiączkujesz i jak na razie w Twoim organizmie nie zachodzą istotne zmiany. Mimo, że  nie miałaś jeszcze owulacji i żadne jajeczko nie zostało zapłodnione, to twoja ciąża będzie liczona właśnie od tego tygodnia ponieważ  za każdym razem, kiedy jesteś w okresie menstruacji twój organizm przygotowuje się do ciąży. Już za kilkanaście dni może dojść do połączenia się komórki jajowej z plemnikiem  Na razie macica oczyszcza się z przezroczystej śluzówki. Jeżeli w tym cyklu dojdzie do zapłodnienia błona śluzowa zacznie zmieniać się. w ciągu najbliższych tygodni zacznie przybierać coraz bardziej gąbczastą formę aby stać się dla zarodka bezpiecznym i miękkim schronieniem

Zalecenia:
Kiedy planujemy dziecko warto zmienić swój styl życia na zdrowszy. Najlepiej jeszcze przed zajściem w ciążę zrezygnować ze wszelkiego rodzaju używek jak papierosy czy alkohol. Powinnaś również zażywać kwas foliowy który ma duże znaczenie w zapobieganiu wad wrodzonych u dziecka. Zadbaj o siebie, odwiedź lekarza aby sprawdził stan twojego zdrowia. Warto byłoby wybrać się tez do dentysty ponieważ bardzo istotne jest aby wyleczyć wszelkie stany zapalne – nawet te w jamie ustnej.

Tydzień 2:

Dziecko: 
Jeszcze musicie poczekać na swoje maleństwo. Na razie dojrzewa w twoim jajniku komórka jajowa, która podczas zapłodnienia da początek nowemu życiu. W tym czasie waza się losy waszej rodziny. Pora na miłość. Jesteście bardzo blisko aby zostać rodzicami!!! . Jeżeli wasze próby dojdą do upragnionego skutku z zapłodnionego jaja tworzy się dwu a później czterokomórkowa zygota, która przemieszcza się wzdłuż jajowodu w kierunku jamy macicy.
Mama:  
W twoim organizmie zmienia się poziom estrogenów, masz coraz większą ochotę na seks. Jest to sygnał, że zbliżają się dni płodne. Twój śluz robi się rzadki, rozciągliwy i przezroczysty aby ułatwić plemnikom drogę do komórki jajowej. Pozwala im tez przetrwać w drogach rodnych do 6 dni, dlatego możecie śmiało zacząć się starać o dzidziusia – wasze zbliżenia maja coraz większą szanse powodzenia.
Zalecenia: 
Zacznij już zadbać o odpowiednią dietę. Powinna być ona urozmaicona, lekkostrawna i dostarczać odpowiednich składników odżywczych twojemu organizmowi. Jedz dużo warzyw i owoców, ryb i chudego miesza. Staraj się jednak zrezygnować z serów kozich, pleśniowych, surowych ryb i mięsa oraz niepasteryzowanego mleka i soków. Powinnaś pamiętać że przez cały okres ciąży te produkty mogą doprowadzić do zakażenia listerią lub toxoplazmozą,  groźną bakterią dla kobiet spodziewających się dziecka. Mogą spowodować powstawanie wad rozwojowych u maluszka , a nawet poronienie!

Tydzień 3

Dziecko: 
Wasze próby nie poszły na marne. Komórka jajowa została zapłodniona, z niej tworzy się dwu a później czterokomórkowa zygota, która przemieszcza się wzdłuż jajowodu w kierunku jamy macicy. Po kilku dniach dociera do macicy i jako blastocysta ma już ok. 100 komórek. Gratulacje, będziecie rodzicami!!!. Wasz dzidziuś jest wielkości kropki na końcu zdania.  Za wcześnie jednak na test ciążowy- jego wynik staje się bardziej wiarygodny im bliżej do kolejnej spodziewanej miesiączki.
Mama: 
W czasie owulacji jesteś w szczytowej formie, pełna energii, kwitnąca i bardzo atrakcyjna dla swego partnera. Możesz jednak odczuwać lekki ból w czasie jajeczkowania albo zauważyć lekkie plamienie. Dojrzała komórka zostaje uwolniona z pęcherzyka Graffa i wędruje jajowodem do macicy – do jej zapłodnienia dochodzi właśnie w jajowodzie.
Zalecenia: 
W ciąży nie można robić zdjęć RTG ani tomografii komputerowej. Dopuszczalne badania diagnostyczne to USG i wyjątkowo rezonans magnetyczny. Chociaż twoje przypuszczenia ze będziesz mama nie sa jeszcze potwierdzone to jednak przestrzegaj  pewnych zasad, tak jakbyś była. Zażywaj kwas foliowy, odzywaj się racjonalnie i wysypiaj, chodź na długie spacery. Ruch dobrze wam zrobi. Nie przemęczaj się jednak.

Tydzień 4

Dziecko:
Zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w endometrium czyli tzw. wyściółce macicy. Zarodek wysuwają w głąb wyściółki macicy wypustki, dzięki którym możliwa jest wymiana składników odżywczych. Na razie niczym nie jest podobny do dziecka, raczej wygląda jak przeźroczysta galaretka, ale zmiany zachodzą z godziny na godzinę Komórki zarodka na razie grupują się w trzech tzw. listkach zarodkowych z których wykształcają się rożne narządy i tkanki. Z jednego listka szkielet, tkanka łączna, mięsnie, układ moczowo płciowy oraz układ krwionośny; z drugiego układ nerwowy, mozg oraz skóra; z trzeciego natomiast układ pokarmowy, wątroba, trzustka i tarczyca.
Mama: 
W twoim organizmie zachodzą ogromne zmiany. W tym okresie możesz czuć się nie najlepiej. Możesz być rozkojarzona, drażliwa i miewać zmienne wahania nastrojów, które niewątpliwie potęguję wyczekiwanie na pozytywny wynik testu. Również twoja cera może ulec pogorszeniu, za co jest odpowiedzialny progesteron, którego stężenie we krwi rośnie w początkowych dniach ciąży . Możesz czuć się tak jak przed okresem.
Zalecenia: 
Ze względu na tworzenie kształtowania się narządów u dziecka w twojej diecie nie powinno zabraknąć kwasu foliowego (powinnaś go zażywać do końca 3 miesiąca ciąży). Mimo iż zażywasz go w tabletkach to jednak urozmaić swoją dietę o zielone warzyw np. szparagi. Dostarczaj organizmowi dużą ilość płynów i staraj się jeść jak najmniej słodyczy. Choć dużo na spacery i unikaj stresu.

Tydzień 5

Dziecko: 
W tym tygodniu ciąży w  rozwoju maluszka dochodzi do wielu bardzo istotnych zmian W tym właśnie okresie rozwija się u niego cewa nerwowa, która  dają początek tworzeniu się rdzenia kręgowego, mózgu oraz serduszka. Widoczny jest już mały zawiązek główki. Maluszek ma ok. 2mm.
Mama:
Większość kobiet w początkowych tygodniach ciąży cierpi na przykra przypadłość jaką są nudności. Wbrew temu co często się mówi wcale nie musza one pojawiać się rano. Wiele kobiet jest wówczas  lekko podenerwowanych, odczuwacz zmęczenie oraz bóle głowy Można również zaobserwować częstsze oddawanie moczu.
Zalecenia: 
Wybierz się do lekarza ginekologa który potwierdzi twoje przypuszczenia, ze zostaniesz mamą. Na pewno przepisze odpowiedni preparat witaminowy przeznaczony dla kobiet w ciąży.  Nie stosuj zadanych lekarstw na klasną rękę, nawet jeżeli dostępne są bez recepty. Prowadź tryb życia jak dotychczas ale zrezygnuj z kontaktu z osobami chorymi i postaraj się unikać ciężkiego wysiłku fizycznego. Przez cały okres ciąży regularnie się odżywiaj W tym czasie zwracaj szczególnie uwagę na spożywanie pokarmów z dużą zawartością żelaza.

6 tydzień

Dziecko:
Maluch rośnie jak na drożdżach. Ma on ogonek i dużą główkę poniżej której  pojawiają się u  zawiązki ramion a potem nóżek. Małe serduszko składające się w tej chwili z dwóch zrośniętych rurek już tętni życiem i zaczyna pompować krew W szóstym tygodniu ciąży u płodu zaczynają się kształtować narządy jamy brzusznej (jelita, wątroba), a także powstaje pranercze, z którego w przyszłości wykształcą się nerki. Maluch już ma 4 mm długości, przypomina wielkością pestkę dyni.
Mama: 
Jeżeli chce ci się ciągłe spać, nie martw się tym. Rob sobie popołudniowe drzemki i choć wcześnie spać. Na początku możesz traci na wadze ze względu na towarzyszące ci ciągle nudności. Jeżeli natomiast masz zwiększony apetyt nie przejadaj się.. Możesz również odczuwać ze twoje piersi sa bardziej wrażliwe i nieco powiększyły się. Choć samopoczucie może być nie najlepsze nie martw się, za kilka tygodni wrócisz do formy i poczujesz przypływ energii.
Zalecenia: 
Kontroluj Swoje ciśnienie tętnicze i wagę. Lekarz prowadzący twoja ciąże zleci na pewno wiele badań, choć regularnie na wizyty i trzymaj się jego zaleceń.. Pomyśl także o konsultacji internistycznej i stomatologicznej. Nie zapominaj że od twojego stanu zdrowia zależy prawidłowy rozwój dziecka.  Dużo wypoczywaj i choć wcześnie spać. Jedz mniejsze ilości ale częściej.

Tydzień 7

Dziecko: 
Jeżeli mogłabyś podejrzeć małego szkraba na pewno byłabyś zaskoczona w jakim tępię rozwija się. Wprawdzie nie jest większy niż ziarenko grochu ale  powstają już nóżki  i rączki z rozszerzeniami na końcu, które z czasem przekształcą się w paluszki. Jego mozg rośnie bardzo szybko, a na twarzy można już dojrzeć zarys nosa i ust. Gromadzi się tęczówka w oczach, które teraz przypominają dwie kropki po bokach główki. Potrzeba jednak jeszcze sporo czasu aby  oczy przesunęły się na przód twarzy Również zaczynają powstawać narządy wewnętrzne (przewód pokarmowy łącznie z jelitem grubym), które już na tym etapie zaczynają funkcjonować.  Rośnie pępowina łącząca łożysko z płodem.  Na tym etapie powstają też zalążki narządów płciowych, ale jeszcze minie sporo czasu zanim poznasz płeć swojego dziecka.  Maluszek ma ok. 10  mm wzrostu i waży ok. 1 grama!
Mama: 
Często biegasz  do łazienki? Częste oddawanie moczu to jeden z objawów wczesnej ciąży. Mogą cię również męczyć nudności, jak i uczucie ciągłego zmęczenia. W otworze zewnętrznym kanału szyjki macicy powstaje czop śluzowy, który zamyka ujście mając za zadanie chronić macicę wraz z rozwijającym się zarodkiem. Może zmienić się również wydzielina pochwowa i jej zapach, staje się ona bardziej gęstsza i suchość pochwy może utrudniać współżycie.
Zalecenia: 
Jedz pięć razy dziennie. Sięgaj po owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Na początku ciąży zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne wzrasta o 185 procent. Pamiętaj jednak ze twoja dieta powinna być racjonalna. Jeszcze teraz dla dwojga a nie za dwóch. Pij dużo płynów, ok. 1,5 – 2 l dziennie. Zrezygnuj ze sportów wyczynowych i siłowych jeżeli takie uprawiasz, aby zminimalizować ryzyko poronienia. Nie rezygnuj jednak całkowicie z aktywnego trybu życia, ruch przyda się zarówno tobie jak i dziecku.

Tydzień 8

Dziecko: 
Maluch jest wielkości fasolki, jego długość wacha się w granicach 16 – 20 mm. W tym tygodniu rozpoczyna się intensywny rozwój mózgu. Następuje tez proces kostnienia, który jest procesem długotrwałym i będzie trwał jeszcze długo po narodzinach. Po bokach  szyi pojawiają się struktury uszu, kształtują się tez oczka i powieki, a w buzi zalążki ząbków mlecznych. W serduszku wykształcają się zastawki: aorty i tętnicy płucnej, małe serduszko bije z prędkością około 140 uderzeń na minutę. Zaczynają rozwijać się rączki i nóżki, w których można zaobserwować zalążki: ramienia, przedramienia, dłoni, uda, przedudzia i stopy.
Mama: 
Twoja macica się powiększa i możesz zacząć przybierać na wadze. jako pierwsza obserwujesz zmianę rozmiaru swoich ubrań choć dla otoczenia twój stan jeszcze nie jest widoczny. Niektóre kobiety w tym czasie maja zwiększony apetyt i różne zachcianki. Uleganie małym pokusom na cos słodkiego czy kwaśnego nie jest wcale niczym złym, ale pamiętaj o umiarze.
Zalecenia: 
Musisz dbać o siebie. Jeżeli pracujesz i jesteś ciągle przemęczona staraj się częściej odpoczywać. W tym okresie mogą dręczyć cię niepokoje, nie bój rozmawiać o swoich emocjach się ze swoim partnerem Dla niego to też bardzo duże przeżycie i wspólne przeżywanie tego okresu przybliży was do siebie. Unikaj styczności z chemikaliami, których intensywny zapach może ci zaszkodzić. Jeżeli w domu masz kotka to obowiązek czyszczenia jego kuwety powierz komuś innemu. Styczność z odchodami zwierząt może być przyczyna toxoplazmozą, która jest niebezpieczna dla prawidłowego rozwoju twojego maleństwa.

Tydzień 9

Dziecko: 
Mimo ze narządy płciowe u dziewczynki i chłopczyka wyglądają na razie tak samo to właśnie teraz wykształcają się komórki jajowe lub jądra i pęcherzyki nasienne, w zależności od płci. Rozpoznawalne są już rysy twarzy maluszka. Można dostrzec już nosek, uszka i wargę, ale jeszcze trochę czasu musi minąć żeby nas bobasek nabrał ślicznego wyglądu. pomału zaczynają się kształtować ośrodki w brzuszku, które później przerodzą się w śledzionę, wątrobę i woreczek żółciowy. Powstaje odbyt i następuje dalszy rozwój układu pokarmowego. Maluszek wciąż rośnie, ok. 30 mm  długości i waży ok. 4 g.
Mama: 
Wahania nastrojów mogą cię często dopadać. Z stanu radości możesz popadać w stan przygnębienia. Nie martw się, jest to zupełnie normalny stan, który w końcu minie. Na razie musisz się z nim oswoić Powiększająca się macica naciąga więzadła. Może to powodować pewien ból w podbrzuszu, zupełnie jak przed okresem. Jeżeli jest on naprawdę uciążliwy, skontaktuj się z lekarzem, który może przepisać ci bezpieczne środki rozkurczowe. Może się również zmienić twoja skóra. Niestety nie ma na to reguły. Niektórym kobietom się ona poprawia a niektórym pogarsza.
Zalecenia: 
Możesz już pomyśleć o stosowaniu specjalnych środków na rozstępy, żeby już teraz przygotować skórę na rozciągnięcie. Noś luźniejsze i przewiewne ubrania, które nie będą uciskać ci brzuszka. Wygoda jest teraz najważniejsza. Zresztą zbyt obcisłe spodnie mogą sprzyjać infekcjom intymnym. Nadal zwracaj uwagę na to co jesz i w jakich ilościach. Fast food na pewno nie dostarczy twojemu organizmowi odpowiednich wartości odżywczych. Pamiętaj o wizytach u lekarza.

Tydzień 10

Dziecko: 
Zanika ogonek, tułów wydłuża się i coraz bardziej nasz maluszek przypomina człowieczka Od tego miesiąca zarodek zaczyna nosić zaszczytne miano płodu. W tym okresie nie ma już zagrożenia, że pojawią się wady rozwojowe. Zakończył się rozwój wszystkich struktur organizmu teraz narządy maluszka będą rosnąć i udoskonalać swoje funkcje aż do porodu. Maluszek dzięki wytworzonym kubkom smakowym ma już teraz możliwość odróżniania różnych smaków. Jego powieki zakrywają całkowicie oczka. Jego waga sięga ok. 5 g a wzrost wydłużył się do ok. 4 cm.
Mama: 
Dolegliwości związane z ciążą wciąż dają się we znaki nie tylko tobie ale i twoim najbliższym. Już niedługo skończy się pierwszy trymestr a tobie przybędzie więcej sił i lepszego samopoczucia. Jeżeli dalej chodzisz zmęczona weź parę dni urlopu, wyjedz gdzieś z mężem na weekend aby w spokoju odpocząć od codziennych obowiązków. Unikaj jednak słońca w nadmiarze. Skóra w ciąży jest podatna na przebarwienia.
Zalecenia: 
Odpowiednia dawka wapnia w tym okresie ciąży to 100 mg. Aby nie narazić się na odwapnienie pij codziennie mleko lub jogurty, jedz sery, migdały, brokuły, fasolę i ryby. Jeżeli żyjesz w ciągłym stresie naucz się podchodzić do pewnych spraw z dystansem. Warto pomyśleć o jakiś technikach relaksacyjnych. Pora zwolnić trochę tępo, tobie i dziecku przyda się odrobina spokoju Dobrym rozwiązaniem może okazać się np. joga dla kobiet w ciąży.

Tydzień 11

Dziecko: 
Maluszek ma już imponująca wielkość. Mierzy ok. 5 cm i wazy w granicach 8 g. Różnicują się też narządy płciowe, już za kilka tygodni lekarz będzie mógł stwierdzić czy w brzuszku jest chłopczyk czy dziewczynka. Pojawiły się zalążki paznokci i delikatny meszek płodowy na skórze dziecka. Nerki zajmują swoje miejsce przy nadnerczach. Szybko rośnie wątroba, która teraz wypełnia prawie całą jamę brzuszną Jelita nie mieszczące się w małym brzuszku maluszka zostają wypchnięte na zewnątrz do pępowiny aby później powróci na swoje miejsce gdy w brzuszku zrobi się trochę więcej miejsca.
Mama: 
Zaczynasz przybierać na wadze, przytyłaś prawdopodobnie 1-2 kg. Nudności powinny niedługo się skończyć jak również łatwiej będzie ci zapanować nad zmianami nastrojów. Mogą ci jednak zmieniać się upodobania i zaczniesz być wrażliwsza na pewne zapachy i smaki.
Zalecenia:
W twojej diecie nie powinno zabraknąć kwasów tłuszczowych omega 3, wapnia i fosforu oraz jodu. Zapotrzebowanie na nie dostarczają ryby, ale pamiętaj aby jeść je dobrze ugotowane. możesz pomału rozpocząć ćwiczenie Kegla, które  dobrze przygotują twoje mięśnie do porodu oraz pozwolą ci szybciej wrócić do formy po urodzeniu dziecka.

Tydzień 12

Dziecko: 
Nerki zaczynają produkować mocz, dzidziuś umie już robić siusiu, który jest wydalany na razie do płynu owodniowego. Również inne organy zaczynają pracować pełna parą: wątroba zaczyna wydzielać żółć, trzustka insulinę a przysadka wytwarza hormony. Na twarzy wyraźnie widać zarysowany nosek i oczka a po bokach głowy uszka. . Na skórze pojawiają się zawiązki cebulek włosowych Teraz nas dzidziuś pięknieje z dnia na dzien. Dziecko zaczyna reagować na bodźce pochodzące z zewnątrz, kiedy dotkniesz silniej swój brzuszek na pewno malec odpowie na ten gest poruszając całym ciałem. Wypchnięte jelita przez wątrobę pomału wracają na swoje miejsce. Maluch ma już ponad 6 cm długości i waży ok. 10 g.
Mama: 
Zbliża się drugi trymestr, który będzie o wiele bardziej przyjemniejszy od pierwszego. Pomału mijają nudności, przybywa ci energii a brzuszek nie jest jeszcze tak duży aby przeszkadzał. Możesz w pełni cieszyć się z swojej ciąży. Mija również ryzyko poronienia, maluch jest coraz silniejszy a ty bardziej spokojna. Może zbaczać wzrastać u ciebie zainteresowanie seksem.. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań od lekarza ciesz się wspólnymi chwilami z mężem.
Zalecenia:
To już ostatni tydzień przyjmowania kwasu foliowego, chyba ze twój lekarz zaleci inaczej. Mimo, ze dziecko jest z dnia na dzień odporniejsze na infekcje nadal dbaj o zdrowie. Unikaj kontaktu z osobami chorymi i nie zażywaj niczego na własną rękę. Nie podnoś ciężarów i unikaj przemęczenia. Jedz częściej ale w mniejszych ilościach. Staraj się wybierać produkty bogate w dobrze przyswajalne żelazo. Jest to bardzo ważne ponieważ w czasie ciąży niekiedy może wystąpić anemia. Dobrym źródłem żelaza jest dynia, ryby, żółtko z jaj oraz mięso.
Tydzień 13
U dziecka wykształciły się już struny głosowe przełyk, tchawica, krtań. Jego powieki zrastają się aby chronić rozwój siatkówki oka.  Potrafi nawet włożyć kciuk do otwartych ust. Zaczynają pracować niektóre mięśnie: Maluszek ziewa, rusza raczkami i marszczy czoło. W brzuszku jest mu bardzo dobrze, ma wystarczając miejsca na aktywność, ale jeszcze nie odczuwasz jego ruchów. Dzidziuś ma już ok  8 cm długości i waży ok. 12 g.
Mama: 
Rozpoczął się właśnie drugi trymestr ciąży a ty rozkwitasz. Wiele dolegliwości z początków ciąży mija.  Pora pomyśleć aby zrobić remanent w szafie. Niektóre ubrania spakuj, niech cierpliwie czekają na moment aż wrócisz do wcześniejszego rozmiaru. Pomału zaokrąglasz się i dlatego pora już kompletować ciuszki  ciążowe. Nie martw się przybywającymi kg, teraz jesteś najatrakcyjniejsza dla męża
Zalecenia: 
mimo ze masz już pierwszy trymestr za sobą nadal uważaj na to co jesz i unikaj zagrożeń. Dbanie o siebie jest ważne przez cal okres ciąży. Pamiętaj o wizycie u lekarza i zrobieniu zalecanych badań.

Tydzień 14
Dziecko: 
Maluszek ciągle wzmacnia swoje mięsnie oraz ćwiczy koordynacje ruchów: wymachuje raczkami, robi fikołki, skula się i prostuje – harcom nie ma końca. Również mimika jego twarzy pracuje : nadyma policzki, marszczy czoło itp. Pod cieniutką warstwą skóry widać naczynia krwionośne, w których przepływa krew, ciałko jest zatem wrażliwe na dotyk. Kostnieją żebra i kręgi oraz rosną włosy i brwi. Pojawiają się zawiązki zębów stałych  W mózgu stale tworzą się nowe komórki nerwowe. Intensywnie rośnie i przybiera na masie, ma już ok. 10 cm długości i wazy w granicach 25 g.
Mama: 
Na pewno zauważyłaś ze w ciąży poprawił się stan twoich włosów i paznokci. To wpływ estrogenów, kobiecych hormonów. Ich wpływ na ciebie ma tez tą złą stronę. One wraz z przyrostem wagi są przyczyną opuchniętych nóg oraz popękanych naczynek krwionośnych.
Zalecenia: 
Staraj sie unikać ciągłego stania, odpoczywaj często z nogami ułożonymi do góry. Nie zapominaj jednak o spacerach, zwłaszcza gdy masz siedzącą prace. To również może być przyczyną obrzmiałych nóg. Jeżeli masz żylaki skontaktuj się ze swoim lekarzem. Pamiętaj o prawidłowej diecie.

Tydzień 15
Dziecko: 
Maluch uczy się ciągle nowych czynności. Maluch bardzo intensywnie rośnie mimo ze słabo przybiera na wadze, co jest spowodowane brakiem jeszcze tkanki tłuszczowej.  Wydłużają się do odpowiednich proporcji jego nóżek  Uczy się ciągle nowych czynności i. Umie już swobodne ssać kciuka,  jego mimika twarzy jest bardzo rozwinięta. Cale ciałko maluszka jest pokryte drobnym meszkiem, który zniknie zaraz przed porodem. Ma ono za zadanie chronić delikatna i wrażliwą skore dziecka Teraz maluch ma ok. 11 cm i waży ok. 40g.
Mama: 
brzuszek rośnie. Również piersi się zmieniają. Możesz dostrzec na nich błękitne żyłki płynące pod skórą. Jest to zupełnie normalne zjawisko. Gruczoły mlecznie bardzo intensywnie się rozwijają aby po porodzie móc produkować pokarm dla dziecka.  Możesz tez zaobserwować zmianę wydzieliny pochwowej. Ciąża sprzyja niestety infekcją intymnym. Jeżeli zaobserwujesz u siebie upławy, świąd lub pieczenie zgłoś się do lekarza, który przepisze bezpieczny lek dla twojego dziecka aby moc zwalczyć infekcję. Mogą również pojawić się zaparcia, aby ich uniknąć ogranicz spożywanie słodyczy i pij dużo wody.
Zalecenia: 
Pomyśl o swoich potrzebach. Jest to dobry czas aby robić rzeczy na które się ma ochotę a nie które się musi. Teraz powinnaś dużo odpoczywać i znajdować więcej czasu na przyjemności. Pij dużo wody i racjonalnie się odżywiaj. Mimo ze apetyt ci dopisuje pamiętaj ze potrzebujesz teraz o 300 kcal więcej niż przed ciąża. Nie jedz jakbyś nosiła bliźniaki ( no chyba ze tak jest, wtedy zapotrzebowanie wzrasta o 600 kcal) Pamiętaj o zażywaniu preparatu witaminowego przepisanego ci przez lekarza.

Tydzień 16
Dziecko:  
Umie już reagować na dźwięki, chociaż jeszcze nie słyszy. Odczuwa je poprzez wibracje. Jego kondycja z tygodnia na tydzień jest lepsza, maluch umie już
podnosić główkę i wyprostowywać szyjkę. Również jego ruchy sa coraz bardziej intensywniejsze. Niektóre mamy juz mogą poczuć figle maluszka w brzuszku, choć sa one bardzo delikatne. Malec waży ok. 80 g i ma ok. 12 cm długości.
Mama: 
Teraz czas na spokój i wewnętrzne wyciszenie. Mimo ze  do porodu jeszcze daleko mogą dręczyć cię wątpliwości, zwłaszcza gdy jest to twoje pierwsze dziecko. Może powinnaś pomyśleć o szkole rodzenia? Na pewno takie kury wpłyną dobrze na twoją kondycje psychiczną i fizyczną. Dowiesz się wielu ciekawych rzeczy, uspokoisz obawy i przygotujesz do wielkiego finału.
Zalecenia/porady: 
Staraj się codziennie chodzić na spacery, pozwoli to dotlenić krew i wszystkie tkanki ciała. Musisz zacząć dbać o swoje ciało. Kiedy pojawią się rozstępy, będzie im trudno zaradzić. Lepiej dmuchać na zimne i zaopatrzyć się w specjalny krem lub balsam. Na rozstępy dobra jest również oliwa z oliwek lub dziecięca oliwka. Nie zapomnij o wizycie u lekarza, który morze zalecić ci wykonanie badania krwi zwanym potrójnym. Wynik daje informację, czy dziecko nie znajduje się czasem w grupie ryzyka patologii cewy nerwowej lub zespołu Downa.

Tydzień 17
Dziecko: 
Maluch już gromadzi tkankę tłuszczową, która jest ważna dla generowania i utrzymania ciepła ciała. Waży już ok. 100 gram i ma ok. 12 cm długości. Na palcach powstają poduszeczki dotykowe, a na nich linie papilarne, będące indywidualna cecha twojego dziecka. Zaczynają się kształtować organy płciowe. U dziewczynek pod wpływem hormonów tworzą się jajowody, macica, pochwa i wargi sromowe. Również zmiany zachodzą w serduszku, które bije dwukrotnie szybciej od serca matki i dziennie około 30 litrów krwi. Szpik kostny rozpoczyna produkcję krwinek.
Mama: 
Twoje piersi ciągle się powiększają. Są bardziej jędrne i ukrwione. . W piersiach budzą się do działania gruczoły mlekowe. Apetyt na pewno coraz bardziej ci dopisuje, ale uważaj na to co jesz i ile jesz. Obżarstwo wcale nie jest dla was dobre, co nie znaczy ze musisz odmawiać sobie każdej zachcianki. Małe co nieco należy się wam. Macica zaczyna się teraz szybciej powiększać i podnosić. U niektórych kobiet szyjka macicy reaguje na te zmiany rozwieraniem. Wtedy zakładane są szwy okrężne, które zdejmuje się dopiero przed porodem.
Zalecenia/porady:
Teraz czeka cię kolejne badanie. Teraz  lekarz zleci Ci wykonanie badania na poziom cukru we krwi Pozwala to szybko rozpoznać - i leczyć - cukrzycę ciężarnych, pojawiającą się u ok. 1-2% kobiet.  Mimo, że twój brzuszek jest już wyraźny nie unikaj zapinania pasów w czasie jazdy samochodem. Prawidłowo zapięte pasy nie powodują ucisku brzucha a mogą uratować wam życie. Wasze bezpieczeństwo jest teraz najważniejsze.

Tydzień 18
Dziecko: 
Maluch rośnie bardzo intensywnie.  Jego waga to ok. 150 g a   długość wynosi ok. 14 cm. Komory serca zaczynają się dzielić, tworzy się przegroda międzykomorowa. W osiemnastym tygodniu można wykryć w badaniu ewentualne wady serca. Do pracy przystępuje układ pokarmowy, kształtują się gruczoły trawienne Dziecko zaczyna połykać płyn, który przepływa poprzez brzuszek i jelita.
Mama: 
Twoje nogi mogą być już opuchnięte i obolałe. Brzuszek robi się coraz większy. Hormony mogą wpływać na twoje ciało w najróżniejszy sposób. Możesz odczuwać suchość oczu  lub nabrzmiałą śluzówkę nosa, co prowadzi do ciągłego uczucia jego zatkania. Nie używaj jednak rządnych kropli bez konsultacji z lekarzem. Niektóre mamy maja szczęście poczuć pierwsze ruchy dziecka, które sa jak na razie bardzo delikatne.
Zalecenia/porady: 
Odżywianie jest bardzo ważne w okresie całej ciąży, ale teraz szczególnie powinnaś zwrócić uwagę na to co jesz. Powinna dostarczać organizmowi, w tym też swojemu dziecku, całą gamę składników odżywczych. Dieta musi być bogata w warzywa, owoce, białko oraz odpowiednie ilości tłuszczów i węglowodanów. Aby uniknąć obrzmiałych nóg staraj się ograniczyć do minimum soli spożywczej, która sprzyja zatrzymywaniu się wody w organizmie. Powinnaś zachować teraz szczególny spokój. Twoje emocje są odbierane przez maluszka.

Tydzień 19
Dziecko:
Narządy płciowe sa już w pełni rozwinięte. Jeśli będzie to dziewczynka to pochwa, macica i jajowody są już na swoim miejscu. Jeśli chłopiec - jądra są już rozwinięte i zaczynają produkcję testosteronu. Doświadczony lekarz dobrym aparatem USG może stwierdzić czy w brzuszku jest kawaler czy panna. Plucia dziecka sa już w pełni wykształcone chociaż jeszcze nie opanował sztuki oddychania. Na razie ćwiczy ta umiejętność nabierając i wypierając wody płodowe. Dziecko w tym czasie wazy ok.  200 g i ma ok. 15 cm  wzrostu.
Mama: 
Gdy zaczniesz już regularnie odczuwać ruchy dziecka, uważnie je obserwuj. To ważny wyznacznik samopoczucia maluszka. Jeśli zauważysz wyraźne zmiany w jego aktywności, skontaktuj się z lekarzem. W twoim organizmie zaszły ogromne zmiany. Możesz czuć się niekomfortowo i odczuwać zmęczenie. Często zdarzają się również zawroty głowy po wstaniu z łóżka. Staraj się mniej gwałtownie zmieniać położenie. Teraz twój układ krwionośny jest trochę przeciążony.
Zalecenia/porady: 
Jeżeli masz wadę wzroku, powinna udać się na konsultację do okulisty. Czasem zdarza się ze duża krótkowzroczność ze zmianami w dnie oka może być przyczyna do zalecenia cesarskiego cięcia.

Tydzień 20
Dziecko: 
W tym tygodniu maluszek już potrafi reagować na wszelkie bodźce z świata zewnętrznego. Twoje dziecko słyszy już hałasy. Najmilsze dźwięki jakie dochodzą go to oczywiście glos i bicie serca mamy.  . Maluch potrafi odczuwać twoje emocje, wie kiedy jesteś  zdenerwowana, szczęśliwa, kiedy się śmiejesz a kiedy płaczesz Czuje tez zapachy i zapamiętuje je, potrafi również reagować na zmianę smaku wód płodowych. Maluszek ma już 260 g i ma 16 cm wzrostu
Mama: 
w organizmie zachodzą duże zmiany. Twoje ciało przygotowuje się do porodu. Hormon zwany relaksyną rozluźnia więzadła stawowe, co powoduje poszerzenie się bioder. Twoja macica trzykrotnie zwiększyła swoją początkową wysokość. Teraz dno  macicy znajduje się na wysokości twojego pępka. Z biegiem czasu będzie podnosić się jeszcze wyżej, średnio jeden centymetr tygodniowo aż do dnia porodu.
Zalecenia/porady: 
Najczęściej teraz właśnie na podstawie wykonanego badania USG, można ocenić rozmiar, położenie dziecka, a także widoczne w tym czasie wady w budowie ciała i organów wewnętrznych. Jak każda matka pewnie masz obawy związane ze zdrowiem swojego maluszka. Nie denerwuj się, jesteś pod okiem specjalisty, prawidłowo się odżywiasz, prowadzisz zdrowy tryb życia. Wszystko będzie dobrze. Na zrelaksowanie dobra jest muzyka, ale ze względu na dziecko wybieraj cos spokojnego. Będziesz mogła przy tym śledzić reakcje dziecka na pewne melodie. Szybko załapiesz, które kawałki są ulubionymi przebojami maluszka. Teraz co miesiąc powinnaś zgłaszać się na wizytę do lekarza ginekologa.

Tydzień 21
Dziecko: 
Zaczęło już  regulować sobie rytm dnia, ma stale pory snu i aktywności. Zaczyna się rozwijać system odpornościowy. U maluszka  jelita są na tyle już rozwinięte, że może przetwarzać połykany płyn owodniowy. Udoskonalają się u niego kupki smakowe na języczku. Bicie serduszka z dnia na dzień staje się  silniejsze i głośniejsze. U chłopców jąderka zaczynają swoją drogę z brzuszka do moszny Przybiera wciąż na wadze, ma już 18 cm długości i waży ok.300 g.
Mama: 
Może męczyć cię zgaga, która jest powszechną ciążową dolegliwością Jedz częściej ale mniejsze porcje. Unikaj głodu ale też i przejedzenia. Twój brzuszek znacznie się już uwypuklił. Waga również stopniowo wzrasta, w tym tygodniu przyrost może wynosić 4 – 6,5kg od początku ciąży.
Zalecenia/porady: 
Pij dużo wody, ok. 2 l dziennie. Nie zapominaj o spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Jeżeli na dworze jest upał to unikaj długiego wystawiania się na działanie promieni słonecznych. W zimie ubieraj się ciepło i unikaj kontaktu z chorymi. Możesz rozmawiać ze swoim maleństwem, chociaż jeszcze słuch nie udoskonalił się zupełnie u dziecka  to mimo to intuicyjnie rozumie ze przemawiasz do niego czule.

Tydzień 22
Dziecko: 
Potrafi reagować na zmiany temperatury. Jeżeli skierujesz strumień zimnej wody pod prysznicem na brzuszek zaobserwujesz natychmiastową reakcje malca.  Coraz lepiej tez słyszy i czuje ruchy. Skóra jest coraz mniej przezroczysta a organizm coraz bardziej odporny na wszelkiego rodzaju infekcje. Wątroba doskonali swoją pracę. Wykształciły się już brwi i rzęsy. Małżowina ucha ma już swój ostateczny kształt Proporcje kości w rączkach i nóżkach już się wyrównały. Na tym etapie rozwoju maluch osiągnął prawdopodobnie 350 g i mierzy  ok 19 cm
Mama: 
Powiększająca się macica uciska pęcherz moczowy i częściej chodzisz do toalety. Pod koniec ciąży może zdążyć się lekkie popuszczanie moczu. Kup sobie specjalne wkładki, które zapewnią ci komfort. W miarę upływu czasu możesz zacząć odczuwać bóle kości łonowej. Hormony ciążowe poluzowują Twoje stawy, tak aby kości łonowe mogły rozejść się w trakcie porodu. Możesz teraz też odczuwać uderzenia gorąca.
Zalecenia/porady:
Pomału zaczynasz myśleć o  wyborze szpitala? Zastanawiacie się wraz  z mężem nad  porodem rodzinnym? Masz wiele pytań związanych z nadejściem wielkiego finału? Popytaj się koleżanek, które już wcześniej rodziły Może one mają jakąś sugestie co do wyboru placówki A może lekarz, który prowadzi twoją ciąże coś ci poleci. Nie bój się zadawać pytań. Decyzja jednak należy do ciebie. Nie kieruj się pospiechem, zresztą do rozwiązania jest jeszcze sporo czasu.

Tydzień 23
Dziecko: 
Maluch coraz bardziej przypomina noworodka. Teraz bardzo szybko rozwija się skóra. Tworzy się w niej pigment, który nada jej właściwy odcień. Przybywa mu tkanki tłuszczowej choć nadal jest chuderlaczkiem, ale o wiele zgrabniejszym niż parę tygodni temu. Jego waga wynosi Waga 450 gram  a wzrost  20 cm.  Rozwinęły się już dobrze kostki słuchowe.  Dziecko już wyraźnie słyszy głos matki i jest bardzo aktywne w brzuszku. Możesz to już coraz  wyraźniej odczuwać.
Mama:
Możesz teraz cierpieć na bezsenność. Sprawdzonymi sposobami na ta przypadłość jest wieczorny spacer, relaksująca kąpiel, ulubiona muzyka czy tez szklanka mleka przed snem. Jeżeli bezsenność jest bardzo uciążliwa to skontaktuj się ze swoim lekarzem. W tych dniach czujesz już wyraźnie ruchy dziecka, które swobodnie  fika koziołki i wymachuje koniczynami
Zalecenia/porady: 
Jest to dobry czas na wyprawę po sklepach dziecięcych. Jeżeli zdecydowałaś się poznacz polec dziecka na pewno kompletujesz już od paru tygodni ubranka. Nie musisz od razu wszystkiego kupować, choć pokusa jest wielka. Popytaj znajomych, może oni mają jeszcze jakieś rzeczy po dzieciach. W ten sposób można zaoszczędzić, a wierzcie ze wydatków jest mnóstwo. Do większych zakupów zaangażuj męża, nie tylko odciąży cie w noszeniu zakupów ale również będzie miał udział w tworzeniu wyprawki.

Tydzień 24
Dziecko:  
Nabiera coraz więcej sil , wzmacniają się jego mięśnie i kostnieje szkielet ma już 22 cm wzrostu i waży 550g.. Teraz pomimo zamkniętych powiek dziecko reaguje na zmiany natężenia oświetlenia. Jeżeli przystawiłabyś latarkę do brzuszka niewątpliwie  zauważy poświatę. Maluch w brzuszku mamy zachowuje się jak bokser. Wygina i prostuje się na wszelkie zmiany. Macha raczkami i nóżkami, ruchy już nie przypominają delikatnych muśnięć tylko solidne kuksańce. Reaguje też dobrze na dźwięki dochodzące z zewnątrz. Głośne dźwięki mogą obudzić dziecko, a jazda samochodem utulić je do snu. Płuca dziecka przygotowują się do samodzielnego oddychania
Mama: 
Możesz zacząć odczuwać niebolesne skurcze Brakstona-Hicksa.  Napięcia te a normalnym zjawiskiem, macica ćwiczy przed porodem. Twój pępek może stać się lekko wypukły, do swojego poprzedniego stanu wróci po porodzie. Na ciele mogą pojawiać się rozstępy, aby je zwalczać i nie dopuścić do nowych smaruj się s specjalnymi środkami.
Zalecenia/porady: 
Powinnaś zwolnić tępo, zastanów się nad paroma dniami urlopu. Odpoczynek ci się należy.  Pamiętaj o regularnym jedzeniu i wysypianiu się. Kontroluj swoją wagę oraz ciśnienie tętnicze. Jeżeli chodzisz w butach na obcasach, odłóż je daleko w kąt. W tym czasie zalecane jest wykonanie testu na poziom glukozy we krwi, który pozwoli na wykluczenie cukrzycy u kobiet ciężarnych.

Tydzień 25
Dziecko: 
ma już wszystko, czego potrzebuje do życia. Jego narządy rosną. Wcześniaki urodzone w szóstym miesiącu ciąży wspomagane najnowocześniejszą aparaturą są już w stanie przeżyć. Maluch wyczuwa doskonale swoje otoczenie dotykając ścian macicy rączkami i nóżkami Skóra malucha jest  cienka, pomarszczona i blada. Właśnie teraz powstają maleńkie naczynia krwionośne - tzw. włośniczki. To  dzięki nim   skóra nabierze różowego koloru. Kora mózgowa rozwija się teraz w kolejne warstwy. Teraz wazy ok. 700 gram i ma 23 cm.
Mama:
Twoje ciało się zmienia.. Rozpoczynasz trzeci trymestr ciąży. Twoja macica się wciąż powiększa uciskając przeponę. Nic wiec dziwnego ze miewasz zadyszki i łatwiej się męczysz. Staraj się mówić wolniej i z dłuższymi przerwami na oddech. Twój uwypuklony brzuszek może powodować bóle kręgosłupa.
Zalecenia/porady: 
Musisz stosować dietę i pić dużą ilość płynów. Zaparcia jakie towarzysza w czasie ciąży mogą być przyczyną powstania hemoroidów. Jeżeli wystąpią one u ciebie skontaktuj się ze swoim lekarzem. Przepisze ci odpowiednie maści i czopki. Możesz czuć się ociężała i mało atrakcyjna, nic bardziej mylnego. Wystający brzuszek jest twoja największą ozdobą.
Tydzień 26
Maluszek nadal gromadzi tkankę tłuszczową, wazy już ok. 900 g i ok. 33 cm długości. W jego płucach zachodzi bardzo istotna zmiana. Pojawia się w nich substancja przygotowująca je do oddychania. Płuca jednak nie sa jeszcze do końca rozwinięte. Maluszek otwiera już oczka.
Mama:  
Dno macicy jest wyczuwalne ok. 6cm nad pępkiem, a jej wysokość mierzona od spojenia łonowego wynosi ok. 26cm. . Jeżeli z twoich piersi zacznie wypływać pierwsze mleko nie denerwuj się jest to zupełnie normalne. Nie wyciskaj go ponieważ pobudzi to tylko gruczoły ido wytwarzania się większej ilości pokarmu. Aby uniknąć mokrych niespodzianek zaopatrz się w wkładki laktacyjne. Twoja waga od początku ciąży powinna wzrosnąć o ok. 7-10kg.
Zalecenia/porady: 
Wykorzystaj ten czas jak najlepiej. Może powinnaś wyjść z mężem do kina lub restauracji. Poświećcie sobie dużo uwagi, ponieważ w pierwszych miesiącach kiedy pojawi się maluszek będzie trudno wam znaleźć chwile tylko dla siebie.

Tydzień 27
Dziecko: 
Dzidziuś rośnie w szybkim tempie. Wazy już ok. 1  kg i mierzy ok. 34 cm. Na szczycie główki mogą pojawić się pierwsze włoski a na buzi widać rzęsy i brwi. Malec już potrafi otwierać oczka, a jego tęczówka ma kolor niebieski. Kształtuje się tez u niego siatkówka, która odpowiedzialna jest za odbieranie bodźców świetlnych i przekazywanie ich do już pofałdowanego mózgu. Potrafi  już reagować na zmiany światła dochodzące poprzez brzuch mamy
Mama: 
Możesz czuć się naprawdę ciężka, twój brzuszek jest już  imponujący. Zachodzą zmiany w wyglądzie Twoich piersi U niektórych kobiet pojawia się inna przykra dolegliwość czyli nie trzymanie moczu – nie jest to jednak powód do wstydu. Zacznij wykonywać ćwiczenia Kegla, wzmocnią one mięśnie  na pewno przyspiesza powrót do formy po porodzie. Gdy dyskomfort związany z ta przypadłości jest duży kup specjalne podpaski w aptece. Jeżeli dokuczają ci zaparcia zwiększ ilość spożywania pieczywa grubo ziarnistego, kaszy i ryżu. Nie tylko pomagają zaparciom ale również dostarczają witaminy z grupy B i pokrywają rosnące zapotrzebowanie na kalorie.
Zalecenia/porady: 
W swoim stanie jesteś osobą uprzywilejowaną. W każdej chwili możesz poprosić o ustąpienie miejsca w autobusie lub przepuszczenie w kolejce. Nikt z tego powodu nie będzie robił ci wyrzutów. Masz do tego prawo i korzystaj z niego. Postaraj się wyrobić w sobie nawyk liczenia ruchów płodu. Jeżeli coś będzie cię niepokoić zwróć się do lekarza. W czasie aktywności powinnaś czuć co najmniej 10 ruch ów na godzinę.

28 tydzień
Dziecko: 
W płucach zaczynają się wytwarzać naczynia krwionośne. Dzieciątko potrafi  już reagować na zmiany światła dochodzące poprzez brzuch mamy. Jeżeli światło go razi, potrafi zasłonić rączkami oczka.  Mózg zaczyna zwiększać swoją objętość Maluszek lubi wsłuchiwać się w odgłosy dochodzące go z twojego wnętrza, twoje bicie serca uspakaja go Obecna długość wynosi około 35 cm i waga osiąga 1100 gram.
Mama: 
Możesz coraz bardziej odczuwać jakby brakowało ci oddechu lub nieprzyjemny ucisk na zebra. To nic groźnego. Dno macicy znajduje się obecnie ok. 7 cm powyżej pępka i stąd te dolegliwości. Staraj sobie robić czesterze odpoczynki i zmieniać pozycje w czasie leżenia. Blisko 2/3 kobiet obserwuje u siebie rumień dłoni. Ten objaw jest spowodowany najprawdopodobniej z działaniem estrogenów.
Zalecenia/porady: 
Jeśli badania krwi wykazały, że masz grupę Rh-, dostaniesz w tym tygodniu zastrzyk RhoGAM, na wypadek, gdyby dzieckomiało grupę Rh+. Dzięki niemu twój organizm nie będzie wytwarzać przeciwciał w obecności komórek krwi dziecka, które mogły przekraść się do twojego krwioobiegu. Zaraz po urodzeniu zostanie zbadana krew Twojego bobasa. Jeżeli ma Rh+, dostaniesz kolejny zastrzyk RhoGAM. Jeżeli macie chwilkę czasu z mężem to odwiedzicie wybrany przez was szpital. Będziecie mogli zobaczyć jaka atmosfera tam panuje, jak wyglądają sale.

29 tydzień
Dziecko: 
W korze mózgowej powstają ośrodki węchu, mowy, słuchu i czucia. Obecnie układ nerwowy jest już rozwinięty. Obecna długość wynosi około 38 cm i dziecko waży około 1200 gram, maluszkowi robi się pomału ciasna w brzuszku. Przyjmuje wygodną pozycje embrionalna, krzyżując ręce i podkurczając nóżki Kiedy próbuje się wyprostować na twoim brzuszku widać wyraźną wypukłość.
Mama: 
Mogą pojawić się skurcze łydek. Porozmawiaj o ewentualnej suplementacji wapnia i potasu ze swoim lekarzem. Twój kręgosłup jest przeciążony. Możesz odczuwać silniejsze bole pleców. Zwróć uwagę na jakim materacu spisz. Nie powinien on być ani za miękki ani za twardy. Twoja skora może stać się teraz bardziej wysuszona. Stosuj kremy nawilżające i wybierz się do kosmetyczki. Taka wizyta na pewno pomoże się  zrelaksować.
Zalecenia/porady: 
Twój lekarz może od tego momentu zarządzić wizyty co dwa tygodnie Standardowo wykonaj morfologię krwi i badanie moczu. Kontroluj co jakiś czas swoje ciśnienie krwi Możesz zauważyć obrzęki na nogach i rekach, które są kolejną ciążowa atrakcją. Kiedy odpoczywasz staraj się trzymać stopy powyżej linii bioder.

30 tydzień
Dziecko:
Mózg rozwija się cały czas. Pojawiają się coraz większe fałdy zwane zwojami. Kończy się tworzenie krwi w wątrobie i śledzionie. Miejscem produkcji krwi będzie teraz szpik kostny. Maluch intensywnie przygotowuje się do oddychania poza ciałem matki. Przez skórę nie widać już siateczki naczyń krwionośnych. W tym czasie niektóre maluchy ustawiają się główką w dół i tak już zostają, aż do momentu przyjścia na świat. Wcale nie czują związanego z tym dyskomfortu. Wręcz przeciwnie, w tej pozycji jest im bardzo wygodnie. Obecna długość wynosi około 40 cm i waży około 1300 gram.
Mama: 
Jeżeli ułożenie twojego dziecka jest nie typowe nie martw się, może się ono jeszcze  zmienić przed porodem. Ma jeszcze trochę czasu aby prawidłowo się ułożyć.  Obrzęki nóg i rak mogą być coraz bardziej widoczne, Jest to zupełnie normalny stan. Jeżeli jednak opuchlizna jest bardzo duża, pojawia się na twarzy, towarzyszą temu zawroty głowy, mdłości i zaburzenia widzenia skontaktuj się pilnie ze swoim lekarzem
Zalecenia/porady: 
Jak większość mam mimo zmęczenia rozpiera cie energia. Z zapałem przygotowujesz dom na przyjęcie małego człowieczka. Powinnaś przystopować trochę bo takie szaleństwo może skończyć się wcześniejszą wizyta na porodówce. Teraz odpoczywaj i dużo mów do maluszka, twój spokój jest mu teraz potrzebny.

31 tydzień
Dziecko: 
Dziecko niezwykle intensywnie przybiera na wadze. Obecna długość wynosi około 42 cm wazy około 1700 gram. Nieustannie pije płyn owodniowy. Dostarcza mu to około 40 kalorii dziennie. Między innymi w ten sposób ćwiczy przewód pokarmowy. W tym tygodniu również doskonalą się płuca Maluch uczy się otaczającego świata. Zapamiętuje bicie twojego serca oraz glos mamy. Twój samopoczucie wpływa na rozwój maluszka który wyczuwa twoje emocje.
Mama: 
Chodząc charakterystycznie kołyszesz się na boki. To efekt rozluźnienia więzadeł w miednicy. Czujesz się naprawdę ociężała i najchętniej spędzałabyś czas w domu. Należy ci się zasłużony odpoczynek, ale dla utrzymania dobrej formy nie rezygnuj z ćwiczeń. Chociaż trudno podjąć wysiłek to jednak warto. Pływanie lub spacery dobrze robią nie tylko na kondycje fizyczna ale również na samopoczucie. Jeżeli miewasz skórcze nóg, nie zapominaj aby w twojej diecie nie zabrakło orzechów, fasoli i kaszy, które są bardzo bogate w magnez. Wapnia dostarczą ci ryby, nabiał kapusta i warzywa strączkowe. Powinnaś tez polubić sok pomidorowy który jest bogactwem potasu.
Zalecenia/porady: 
Zastanówcie się jak zaplanować pierwsze dni po porodzie. Kto z Tobą będzie wtedy w domu i kto pomoże ci przy dziecku. Może mąż ma możliwość wziąć sobie wtedy wolne. Warto pamiętać o tym, ze mąż może wziąć sobie 14 dni wolnego gdy jego zona po porodzie wymaga opieki.

32 tydzień
Dziecko:
Ruchy już nie są takie gwałtowne. Nie ma miejsca na podskoki oraz wygibasy. Oczywiście maluch wcale z nich tak łatwo nie zrezygnuje i teraz  jego ruchy mogą być dla ciebie nie przyjemne, a nawet bolesne. Trwa budowa systemu odpornościowego. Płuca to ostatni organ, którego rozwój przygotowuje malucha do funkcjonowania na świecie. Są one już rozwinięte w pełni. Na tym etapie jeżeli dzidziuś przyszedł by na świat, to prawdopodobnie mógłby już sam oddychać.  Obecna długość wynosi około 43 cm i waga wynosi około 1800 gram.
Mama: 
Może pojawić się nadmiar białej wydzieliny z dróg rodnych,  jest to zupełnie to naturalne na tym etapie ciąży. Czop śluzowy zamykający wejście do macicy może przepuszczać trochę śluzu. Jeżeli jednak wydzieliny jest naprawdę dużo i ma nie przyjemny zapach zgłoś się do lekarza. To może być infekcja grzybicza, która warto wyleczyć przed porodem.

33 tydzień
Dziecko: 
Dzidziuś w brzuszku robi się gładkimi pulchniutkim bobaskiem. Tkanka tłuszczowa stanowi 4- 8 procent jego wagi  Teraz bardziej przybiera na wadze w porównaniu z wzrostem. Pojawiają się odruchy zwężania i rozszerzania źrenic pod wpływem światła, serduszko ma już swój unormowany rytm bicia. Udoskonala się również słuch. Rozwijający się organizm przyjmuje w znacznej ilości przeciwciała mamy, które ochronią jego organizm przed zagrożeniami po porodzie. Obecna długość wynosi około 43 cm i waży około 200 gram.
Mama: 
Twoja waga od początku ciąży wzrosła o ok. 10-13k, a macica powiększyła się 500-krotnie. Wraz z uciskiem rosnącej macicy na żołądek może coraz częściej dokuczać ci zgaga. Aby się jej pozbyć jedz częściej ale w mniejszych ilościach, pij dużo wody nie gazowanej. Staraj się nie kłaść od razu po posiłku. Jeżeli zauważysz ze masz wodniste upławy, o zielonkawym kolorze lub twój śluz jest podbarwiony krwią natychmiast jedz do szpitala.
Z płaczu przechodzisz w śmiech? Możesz być teraz bardziej drażliwa. Wszystkie emocje jakich teraz doznajesz wpływają na twoje samopoczucie. Zbliżający się dużymi krokami poród wywołuje u ciebie strach.  Nie ma się jednak czego bać, najlepiej się komuś wygadać z spędzających sen z powiek obaw.

34 tydzień
Dziecko: 
Rozwój dziecka ulega spowolnieniu, gdyż jego ciało jest już niemal całkowicie ukształtowane. Teraz organizm głównie rośnie i nabiera na wadze. Rozwinęły się gruczoły nadnerczowe. Dziecko zamyka oczy kiedy śpi i otwiera je kiedy jest aktywne. Jego skóra nabiera ładnej różowej barwy. Przygotowując się do życia poza brzuchem mamy intensywnie ćwiczy spędzając większość czasu na wdychaniu i wydychaniu wód płodowych Zanika tez meszek pokrywający ciało, który jest zastąpiony gruba warstwa mazi płodowej. Jeżeli pod sercem nosisz kawalera to jego jadra zajęły wreszcie właściwe miejsce, zstępując z brzuszka do moszny. Obecna długość bobasa wynosi ok. 44 cm długości a waga ok. 2250g.
Mama: 
Możesz teraz przybierać na wadze szybciej niż wcześniej  Na tym etapie często pojawiają się bole w dole brzucha, związany z coraz większym naciskiem malca na okolice rodne. Mogą tez zacząć występować skurcze Braxtona–Hicksa, które tez nie sa groźne ale wywołują niepokój u mama. Jeżeli jednak będziesz odczuwać bardzo silny ból w dole brzucha tak  jak przed znana Ci dobrze miesiączką natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
Organizmy – dziecka i Twój – szczególnie teraz potrzebują żelaza i witamin. Ochroni to Was przed niedokrwistością, a maluszek będzie mógł zgromadzić zasoby żelaza, które bardzo mu się przydadzą w pierwszych miesiącach życia. Nie zapominaj o łykaniu preparatów witaminowych, które zalecił Ci lekarz.

35 tydzień
Dziecko:
Mały szkrab więcej czasu śpi, az 60 procent jego snu zajmują marzenia senne. Prawdopodobnie nie śnią mu się obrazy, tylko wrażenia zmysłowe tj. ruch, dotyk, słuch. Ruchy są rzadsze ale bardziej wyczuwalne. Codziennie maluch potrafi wysiusiać pół litra moczu, a wraz z nim produkty przemiany materii, które są filtrowane przez łożysko i przesyłane krwiobiegiem do nerek mamy. Nic wiec dziwnego, ze musisz częściej teraz korzystać z toalety. Obecna długość wynosi około 45 cm i około 2500 gram wagi
Mama:
Bobas całkowicie wypełnia twój brzuch. Pora na kolejne USG, lekarz powie ci jak jest ułożone dziecko. Często masz trudności w oddychaniu, bo maluszek coraz mocniej uciska twoją przeponę. Czujesz się ciężka, wciąż chodzisz do ubikacji i trudno ci spać. Już niedługo, przed Tobą ostatni miesiąc ciąży. Mogą pojawić się krwawienia dziąseł
Zalecenia/porady: 
Myślisz ciągle o porodzie. Boisz się ze zaczniesz przed wcześnie rodzic. Próbujesz wiec pozałatwiać wszystkie sprawy, pakujesz się już do szpitala. Spokojnie, nerwy i nadmiar pracy mogą rzeczywiście sprawić ze zaczniesz wcześniej rodzic.

36 tydzień
Dziecko:
Głęboko, wokół narządów, znajduje się brązowa tkanka tłuszczowa, odpowiedzialna za dostarczanie ciepła. Pod skora natomiast jest gruba warstwa tkanki białej, która utrzymuje ciepło. Dziecko połyka wraz z wodami płodowymi zrzucony meszek i martwe komórki mazi, które osądzają się w jelitach. Zostaną one wydalone w postaci smółki zaraz po porodzie. Dzieciątko powoli zaczyna ustawiać się do porodu  Obecna długość wynosi około 47 cm i waży około 2800 gram.
Mama: 
Dno macicy, które stale się przesuwało ku górze, kilka tygodni przed porodem obniża się, gdy główka dziecka ustawia się w górnym odcinku kanału rodnego. Teraz powinno być ci łatwiej oddychać. Mogą jednak pojawić się inne problemy np. częstsze oddawanie moczu, trudności w chodzeniu. Nie staraj się jednak ograniczać spoczywania napojów, to na pewno nie zmniejszy twoich wizyt w toalecie a tylko może przyczynić się do odwodnienia.
Zalecenia/porady: 
Na pewno odliczasz już dni do porodu. Pamiętaj jednak ze poród może nastać 2 tygodnie przed lub po wyznaczonym terminie. Odwiedź swojego okulistę. Jeżeli masz wadę wzroku weź od niego zaświadczenie które powinnaś mieć przy sobie w szpitalu.

37 tydzień
Dziecko:
Płuca są już dobrze przygotowane do oddychania. powietrzem atmosferycznym. Cały czas rozwija się główka i mózg. Unika bodźców które go denerwują, ceni sobie spokój który panuje w brzuszku mamy. Pod koniec tego tygodnia będzie już określane mianem donoszonego, Obecna długość wynosi około 47 cm i waży około 2900 gram.
Mama:
Lekarz prowadzący może teraz badać cię wewnętrznie przy każdej cotygodniowej wizycie. Będzie sprawdzać, czy szyjka się już otwiera lub skraca.. U wielu kobiet szyjka zaczyna się rozszerzać i skracać na kilka tygodni przed porodem, u innych zaś oznaki porodu pojawiają się dopiero wtedy, gdy pora już jechać do szpitala. Czop wyślizguje się podczas rozwierania się szyjki macicy. Takie zjawisko może wystąpić na kilka tygodni przed rozwiązaniem,  ale też kilka dni lub nawet godzin przed porodem.
Zalecenia/porady: 
Jeżeli możesz chodzić to jest to dobry moment aby wybrać się na zakupy po które nie chciałabyś wysyłać męża. Nie chodzi tu o szaleństwo zakupowe. Zastanów się na spokojnie czy czegoś ci jeszcze nie brakuje.

38 tydzień
Dziecko: 
Maluszek jest już prawie gotowy do porodu. Jego nastrój zależy w dużej mierze od ciebie. W raz z krwią dostarczasz mu hormonów, które w czasie silnych emocji sa intensywnie wydzielane. Nie rośnie już, ale za to jego waga się zwiększa. Czas porodu zbliża się dużymi krokami. Obecnie waży około 3200 gram a długość dochodzi do 50 cm
Mama: 
Uczucie narastającego ucisku  w podbrzuszu to znak, ze malec konsekwentnie wstawia się do kanału miednicy. Jest to bardzo trudny okres dla ciebie, ponieważ mimo wyznaczonego terminu nie wiesz kiedy zaczniesz rodzic. Jeżeli zauważysz sączenie się wód płodowych skontaktuj się z lekarzem lub położną.
Teraz możesz zaobserwować zmienne nastroje u męża który bardziej nerwowy i niespokojny. Postaraj się z nim porozmawiać, cala ta sytuacja i dla nie go jest stresująca, na pewno boi się o ciebie i dziecko. Powinniście się teraz nawzajem wspierać.

39 tydzień
Dziecko:
Już wszystkie układy są wykształcone. Niektóre jeszcze są nieaktywne, ale zaczną pracować zaraz po porodzie. Dziecku staje się już niewygodnie w brzuszku. Właściwie jest to już czas na finał ale zupełnie prawidłowa ciąża może potrwać jeszcze nawet trzy tygodnie. Maluszek oczekuje na poród ćwicząc oddychanie poprzez naprzemienne wchłanianie i wydalanie płynu do płuc. Waga wzrosła już do około 3300 gram i Przybylo mu cm wzrostu.
Mama:
Możesz już wyczekiwać tej wielkiej chwili. Zwykle poród zapowiada odejście z pochwy czopa śluzowego, czyli gęstej wydzieliny, wtedy poród powinien nastąpić po paru dniach. Jeżeli jest on podbarwiony krwią powinnaś udać się do szpitala.
Ustal z rodziną sprawę odwiedzin w szpitalu i w domu po powrocie ze szpitala. W tych pierwszych dniach będzie potrzebny wam przede wszystkim spokój. Na pochwalenie się maluszkiem przyjdzie jeszcze czas.

40 tydzień
Dziecko:
Nadszedł czas porodu. Urodzony noworodek w tym czasie ma ponad 50 cm długości i wazy 3,5 kg. Gratulacje!!!
Mama:
Jeżeli nie zaczęłaś jeszcze rodzi nie denerwuj się i na ciebie przyjdzie pora. Twój stan oceni lekarz, który czuwa nad przebiegiem ciąży. Po ukończeniu 40 tygodnia zaleca robić codziennie KTG, może zapaść również decyzja o pozostawieniu cię w szpitalu. Jeżeli wszystko odbywa się w terminie i poczujesz pierwsze skórcze nie musisz od razu do szpitala. Ocen ich długość i odstępy miedzy nimi. Kiedy skurcze zaczynają pojawiać się regularnie co 10 minut i nabierają na sile możesz wyruszyć w drogę.
Zalecenia/porady: 
Jadąc do szpitala miej nie zapomnij aby przede wszystkim wziąć:  dowód osobisty, legitymacja ubezpieczeniowa z aktualnym wpisem, karta ciąży, wszystkie wyniki wykonywanych w ciąży badań.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DaWanda