sobota, 27 września 2014

Domowe sposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu z mieszkania, czyszczenia sanitariatów, paneli podłogowych i fug

Aby czuć się komfortowo we własnym domu, konieczne jest utrzymywanie w nim porządku, szczególnie kiedy mieszkają w nim koty. Czasami nawet mimo gruntownego sprzątania, ciężko jest pozbyć się przykrej woni. Postaram się w kilku słowach przytoczyć sprawdzone domowe sposoby na pozbywanie się przykrej woni z naszych domów.

Nieprzyjemny zapach z kuwety
Do kuwety kładziemy folię spożywczą, tak by końce wystawały poza kuwetę. Na nią wysypujemy dużo sody oczyszczonej i dopiero na tak przygotowane dno sypiemy koci żwirek. Soda oczyszczona skutecznie pochłonie zapachy, a folia będzie pomocna przy opróżnianiu kuwety. Łapiemy za jej wystające brzegi i wszystko razem wyciągamy za jednym zamachem.


Nieprzyjemny zapach spalenizny
Można się jej pozbyć przez gotowanie na małym ogniu 5-cio lub 10-cio procentowego roztworu octu. Nie wolno gotować go długo bez przykrycia, aby z kolei jego zapach nie stał się nieprzyjemny.
Do ścierania powierzchni można użyć ciepłej wody z kilkoma kroplami soku z cytryny bądź roztworu z octu i sody oczyszczonej. Do jego przygotowania wystarczy na litr ciepłej wody wlać łyżkę octu i łyżeczkę sody.
Podobno dużą skuteczność w walce z okropnym zapachem spalenizny jest podgrzewanie na patelni kilku ziaren świeżo palonej kawy, ale tego nie próbowałam jeszcze ;)

Nieprzyjemny zapach kapusty, kalafiora
Starym sprawdzonym sposobem testowanym przez nasze babcie jest dodanie do garnka z gotującym się bigosem czy do kapusty z grochem kawałka czerstwego chleba. Może on być razowy i sprawdza się również w neutralizowaniu woni wydzielanej podczas obróbki termicznej brukselek.
Kolejnym zachwalanym domowym sposobem pozbycia się przykrego zapachu kapusty tym razem z naczyń jest dodanie do zmywania niewielkiej ilości sody oczyszczonej. Jeśli trudno pozbyć się woni z garnków to podobnie jak w przypadku spalenizny wykorzystuje się sodę oczyszczoną i sok z cytryny. Po umyciu naczyń, zalewamy je zimną wodą z octem bądź sokiem z cytrynu i sodą oczyszczoną, a następnie pozostawiamy na noc.


Nieprzyjemny zapach ryb
Jeszcze przed oporządzaniem ryb stosuje się profilaktyczne metody. Należy przetrzeć deskę, nóż i naczynie czystą szmatką lub ręcznikiem zwilżonym octem lub sokiem z cytryny. Po umyciu narzędzi kuchennych spłukuje się je zimną wodą. Jeśli zapach nadal się na nich utrzymuje można zanurzyć naczynia w osolonej wodzie.


Obrzydliwy dym papierosowy
Jedynym skutecznym sposobem pozbycia się szkodliwego dla zdrowia dymu papierosowego jest zaprzestanie palenia . Mnie na szczęście ten problem dziś nie dotyczy.


Brzydki zapach z butów
Powyższe domowe sposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu z mieszkania są równie skuteczne w pozbywaniu się niechcianej woni z lodówek, zmywarek, piekarnika jak i blatów kuchennych, jeśli jednak chodzi o brzydki zapach z butów stosuje się inne metody. Jeśli czyszczenie i pranie obuwia nie przynosi rezultatów można wykorzystać działanie cytryny. Pokrojona w plastry cytryna pozostawiona przez 2-3 dni na wkładkach pomoże pozbyć się nieprzyjemnej woni. Dobrym sposobem jest też włożenie do butów woreczków z sodą oczyszczoną.

Można wprawdzie poprzestać na najprostszym rozwiązaniu jakim jest stosowanie odświeżaczy powietrza w aerozolu, kadzideł bądź świec, jednak samo maskowanie smrodu na dłuższą metę nie załatwi problemu, poza tym produkty dostępne w sprzedaży nie należą z reguły do tanich inwestycji. Kiedy jednak chcesz, by Twój dom zawsze witał Cię przyjemną, kuszącą wonią, postaw na świeże lub doniczkowe kwiaty. Można też hodować na parapecie zioła i przyprawy albo suszyć lawendę. Tanich i skutecznych rozwiązań jest więc wiele. Czyszczenie sanitariatów
Kiedy nie mam nic pod ręką czyszczę sanitariaty proszkiem do prania ubrań. Sprawdza sie doskonale , wybiela i do tego zostawia ładny zapach. 


Mycie paneli podłogowych
Kiedy ma się dwa koty w domu mycie paneli podłogowych normalnymi płynami do tego przeznaczonymi mija się z celem. Owszem ma to sens jedynie wtedy, kiedy myjemy podłogę  dwa razy dziennie! Ale chyba nikt nie zwariował jeszcze aż tak bardzo, w każdym razie ja na pewno nie. By zminimalizować problem kocich kłębów kłaczków po kątach myję moje panele wodą z płynem zmiękczającym do płukania tkanin . Płyn musi być dobrej firmy. Działa antystatycznie, nie pozostawia smug i do tego ładnie pachnie, a jego unikalna technologia zapewnia długotrwałe działanie. 

Czyszczenie fug

Fugi skutecznie można wyczyścić roztworem z sody oczyszczonej i octu. Papkę przygotowuje się z dwóch części wody, jednej części octu i jednej części sody. Zmieszane składniki w tych proporcjach tworzą wygodną w użyciu konsystencję. Papkę nakłada się na fugi i po kwadransie szoruje się spoiny między kafelkami. Następnie zmywa się całość wodą. Do czyszczenia fug należy używać szczotek miękkich lub o średniej twardości, tak, aby nie uszkodziły czyszczonej powierzchni. Można także użyć szczoteczki do zębów, szczotek do paznokci lub gąbek typu zmywak z czyścikiem oraz ściereczki. Po oczyszczeniu powierzchnię fug warto zabezpieczyć impregnatem.

Do zobaczenia!

DaWanda