poniedziałek, 26 maja 2014

Zdrowe odżywianie w ciąży

Gdzie jest najwięcej kwasu foliowego?

Zakładam, że wiesz o tym, iż kwas foliowy należy brać jakiś czas przed planowanym zajściem w ciążę i do końca pierwszego trymestru ciąży (niektórzy ginekolodzy-położnicy uważają, że do końca trzeciego trymestru, więc stosuj się przede wszystkim do zaleceń lekarza, który prowadzi twoją ciążę). Kwas foliowy zapobiega wrodzonym wadom układu nerwowego u dziecka, chroni m.in. przed rozszczepem kręgosłupa i przepukliną oponowo-rdzeniową. Przez cały okres ciąży trzeba jeść potrawy bogate w tę witaminę. Szukaj go w: zielonych warzywach (natka pietruszki, brukselka, szpinak, sałata, brokuły, bób), warzywach strączkowych, czerwonej papryce, pestkach dyni, żółtkach jaj, otrębach pszennych i… pomarańczach.

Dlaczego wapń jest tak ważny w diecie ciężarnej?

Wapń potrzebny jest maluszkowi, który bardzo szybko rośnie w Twoim brzuchu, do budowy kości. Jeśli w Twojej diecie będzie mało wapnia, malec będzie podbierał go z zapasów Twojego organizmu. Skończy się to tym, że pogorszy się stan Twoich zębów. Wapnia jest dużo w przetworach mlecznych – kefirze, jogurcie, twarogu.


Ostrożnie z witaminą A. Dlaczego?

Witamina A (retinol) jest niezbędna do prawidłowego rozwoju wzroku, ale jej nadmiar może być niebezpieczny dla płodu. Jest jej dużo w wątróbce i tranie, więc obu należy unikać w ciąży. Można natomiast jeść bezpiecznie zielone i żółto-pomarańczowe warzywa, takie jak sałata, groszek, marchew, w których jest dużo beta-karotenu, czyli prowitaminy A.Witamina C. Potrzebna czy nie i co jeść, by naprawdę ją zjadać? Potrzebna i to bardzo! Witamina C ułatwia wchłanianie żelaza, którego często nam w ciąży w organizmie brakuje. Chroni przed infekcjami, wzmacniając układ odpornościowy. Jedz dużo: natki pietruszki, czerwonej papryki, pomidorów, kiszonej kapusty, czarnej porzeczki i malin. Pij sok z owocu granatu.

Co jeść, by zapobiegać zaparciom?

Uregulujesz trawienie wybierając bogate w błonnik: warzywa i owoce (fasola, brokuły, kalarepa, karczoch, brukselka, śliwki, banany, jabłka, gruszki), razowy chleb, kasze, otręby i owoce suszone – śliwki i morele.

Czy w ciąży można jeść ryby morskie?

Oczywiście! Są źródłem kwasów omega - 3. To dobrodziejstwo dla kształtującego się mózgu maleństwa, jego układu nerwowego i siatkówki oka. Zapobiegają także przedwczesnemu porodowi. Wybieraj jednak takie ryby, co do których masz pewność, że nie zawierają niebezpiecznych dla mamy i rozwijającego się płodu rtęci i metali ciężkich, np. ołowiu. Unikaj tuńczyka, halibuta, ryb dużych, które kumulują więcej zanieczyszczeń z wody morskiej. Wybierz raczej sardynkę, śledzia, makrelę lub dorsza. I pod żadnym pozorem nie ryzykuj jedząc surowe ryby lub owoce morza. Mogą one być zarażone bakteriami lub pasożytami.

Dlaczego ciężarnym nie wolno jeść sera pleśniowego?

W serach takich jak brie, camembert, Lazur, a także Feta może znajdować się listeria. Bakteria ta wywołuje chorobę o nazwie listerioza, a ta zagraża ciąży – ryzykujesz poronieniem lub przedwczesnym porodem. Więc lepiej zrezygnuj zupełnie z tego typu przysmaków


Ile kalorii potrzebuje kobieta w ciąży?

Po pierwsze – nie wolno Ci się głodzić. Kiedy jesteś głodna Ty, głodne jest też Twoje maleństwo, więc, jak pisze dosadnie Heidi Murkoff – nie głodź swojej macicy. Po drugie – nie jedz za dwóch! Nie liczy się ilość, ale jakość. Nie dopuść do nadwagi, ponieważ grozi ona wieloma powikłaniami. Zasada jest taka: W pierwszym trymestrze jesz tyle kalorii, co przed zajściem w ciążę, a raczej tyle, ile je zdrowo odżywiająca się kobieta nie oczekująca dziecka (około 2000 kcal), w drugim trymestrze dodajesz sobie do tego 300 kcal, a w trzecim – 500 kcal. Unikaj słodyczy, w tym słodkich napojów i rzeczy mało pożywnych (parówek, frytek i pasztetów ze sklepu). Wszystkie potrzebne kalorie najlepiej rozłożyć na pięć posiłków dziennie.


Czy lampka wina podniesie Ci hemoglobinę?

Kiedyś tak uważano, ale dziś już wiemy, że to nieprawda. Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu przenika przez łożysko do krwioobiegu maluszka i sieje spustoszenie. Alkohol może doprowadzić do niedorozwoju umysłowego i fizycznego dziecka. Są jednak kobiety, które nie wiedząc jeszcze, że były ciąży, wypiły alkohol. Nie musicie wpadać w panikę. Taki jednorazowy incydent we wczesnej fazie ciąży nie powinien niczym grozić maleństwu. Różne opinie się słyszy, znam lekarza, który mówił, że lampka wina do obiadu to jeszcze nie alkohol. Najlepiej rozliczyć się z tego przed samą sobą. Rachunek sumienia i postanowienie „nie krzywdź własnego maleństwa”, powinno wystarczyć ;)



Kawa czy herbata?

Najlepiej ani jedno ani drugie. Dlaczego? Ponieważ zarówno kawa, jak i czarna herbata zawierają kofeinę, która w ciąży nie jest absolutnie składnikiem pierwszej potrzeby. Jej nadmiar może spowodować przedwczesny poród albo poronienie, wypłukać z organizmu witaminy: B, C, wapń, potas i cynk. Jeśli bardzo lubisz kawę i nie masz w ciąży nadciśnienia ani żadnych niedoborów, to możesz sobie pozwolić na słabą kawę z mlekiem raz dziennie. Herbatkę zaparz sobie raczej owocową. Nie zapominaj, że kofeina jest także w coca-coli i napojach energetyzujących. Pij za to dużo wody - doskonale gasi pragnienie!

Nie pal!

Zabrania się palenia papierosów kategorycznie. Myślę, że o skutkach zanieczyszczenia łożyska i płodu nie trzeba pisać. Każde palenie, nawet bierne, zmniejsza ilość tlenu i substancji odżywczych przechodzących przez łożysko do twojego dziecka. Jeśli ty lub ojciec dziecka palicie papierosy, bardziej prawdopodobne jest, że wasze dziecko będzie miało kłopoty zdrowotne.

Pamiętaj:

liczy się każdy kęs
głodząc siebie, głodzisz dziecko
nie jedz słodyczy – to puste kalorie
nie wszystkie kalorie są równe
nie rezygnuj ze zdrowych węglowodanów (nierafinowanych i złożonych)
dobre jedzenie pamięta, skąd pochodzi – zwracaj uwagę na to, co i gdzie kupujesz
niech w Twoje zdrowe żywienie zaangażuje się cała rodzina
kategorycznie odstaw używki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DaWanda