czwartek, 29 maja 2014

TOKSOPLAZMOZA - co powinnam o niej wiedzieć

Zeta

Ujemny wynik badania na obecność przeciwciał toksoplazmozy spadł na mnie dziś jak grom z jasnego nieba….. Oznacza to, że nie posiadam przeciwciał i w każdej chwili mogę się zarazić, a co za tym idzie w niebezpieczeństwie jest moje maleństwo w brzuchu.. 


Toksoplazmozę wywołuje maleńki, niewidoczny gołym okiem pierwotniak. Infekcja u zdrowej osoby zwykle jest niegroźna i przebiega bez objawów. Zakażony często nawet nie wie, że jego organizm zmaga się z intruzem. Zachorowanie w czasie ciąży na toksoplazmozę może być jednak groźne dla płodu. Najbardziej niebezpieczne jest zakażenie w pierwszym trymestrze, bo może się skończyć poronieniem. Świeże zakażenie w drugim trymestrze może skutkować wadami układu nerwowego i oka, zaś w trzecim anemią lub powiększeniem wątroby. Jestem u końca pierwszego trymestru, za kilka dni umówiona wizyta u lekarza specjalisty, kolejne badania i zobaczymy co dalej….

Ryzyko powikłań u dziecka jest bowiem odwrotnie proporcjonalne do czasu trwania ciąży: maleje z każdym kolejnym trymestrem. Poza tym, nawet jeśli dojdzie do zakażenia, nie znaczy to, że dziecko urodzi się chore, większość maluszków rodzi się zdrowa. Ta informacja jest dla mnie kojąca. Jednak nie mam przeciwciał, więc ryzyko istnieje. Trzeba być ostrożnym. Nie chciałabym brać antybiotyków typu Rovamycine, to oczywiste, więc pozostaje profilaktyka.
Zeta

Toksoplazmozą nie można się zarazić podając komuś rękę, kichając czy pijąc z tego samego kubka. Wywołującego chorobę pierwotniaka można złapać od kota, a dokładnie przez kontakt z jego odchodami. Groźne więc jest wymienianie piasku z kuwety kota gołymi rękoma, a następnie nie umycie po tej czynności rąk. To jednak nie jedyne źródło infekcji. Znacznie częściej do zakażenia dochodzi na skutek zjedzenia surowego lub półsurowego mięsa, a także picia mleka niepasteryzowanego prosto od krowy. Zagrożenie czyha także podczas jedzenia owoców i warzyw zanieczyszczonych ziemią lub niedokładnie umytych. Źródłem może być nawet zwykłe obgryzanie brudnych paznokci.

Tymianek

Muszę unikać zakażenia toksoplazmozą bo wiem już, że jeszcze jej nie przeszłam.

Nie chcę unikać kontaktu z moimi kotami, ani wyrzucać ich z domu. Nie dam się zwariować.  Nie pozwalam im chodzić po stole i kuchennych szafkach już od dawna, a po zabawie zawsze dokładnie myję ręce wodą z mydłem. Codzienną wymianę piasku w kuwecie zostawiam innym członkom mojej rodziny. Jeżeli nawet sama muszę wyczyścić kuwetę, zakładam gumowe rękawiczki.

Tymianek
Teraz przede wszystkim muszę zatroszczyć się o właściwą dietę i codzienną higienę. Niżej 15 przykazań ochrony przed toksoplazmozą:

1. Nie spożywanie mięsa surowego lub półsurowego oraz wędzonych wędlin. W czasie ciąży możesz tylko pomarzyć o tatarze, carpaccio, krwistych stekach czy befsztykach.

2. Jeśli to możliwe przed spożyciem przechowuj mięso w zamrażalce - głębokie mrożenie mięsa (czyli poniżej -18'C) przez co najmniej 24h niszczy cysty pierwotniaka.
Uwaga! niektóre źródła podają, że pierwotniak ginie dopiero po 20 dniach mrożenia w temperaturze -22'C.

3. Mięso, które później będziesz jadła poddawaj obróbce termicznej (np. gotowanie, smażenie, pieczenie) - mięso powinno przez przynajmniej 20 minut mieć temperaturę co najmniej 60'C.
Przy temperaturze ok. 55'C pierwotniak ginie po 30 minutach. Tymczasem, w temperaturze 70'C potrzeba na to już tylko kilka minut.

4. Pij tylko pasteryzowane mleko (wcześniej przegotowane).

Tymianek

5. W swojej diecie wykorzystuj tylko pasteryzowane produkty mleczne.

6. Pij tylko przegotowaną wodę.

7. Szczególnie dokładnie myj wszystkie owoce i warzywa, które będziesz spożywała na surowo.

8. Chroń żywność i wodę przed owadami (muchy, karaluchy itp.), które mogą przenosić cysty pasożyta.

9. Do obróbki mięsa używaj osobnej deski i naczyń.

10. Starannie myj wszystkie naczynia, blaty kuchenne i zlewy po obróbce surowego mięsa, owoców i warzyw. Wskazane jest parzenie naczyń wrzątkiem lub mycie ich w zmywarce.

Laczek
11. Pamiętaj o częstym myciu swoich rąk mydłem pod bieżącą wodą:
- przed i podczas przygotowywania posiłków,
- przed każdą konsumpcją,
- po kontakcie z surowym mięsem,
- po kontakcie z ziemią lub piaskiem (np. w piaskownicy),
- po kontakcie z kotami.

12. Jeśli to możliwe używaj jednorazowych rękawiczek do:
- przygotowywania posiłków i zawsze wtedy, gdy masz kontakt z surowym mięsem,
- pracy w ogrodzie, gdy masz kontakt z ziemią lub piaskiem.

13. Kuwetę swojego kota wyparzaj wrzątkiem i często zmieniaj podściółkę - a jeśli możesz, to zleć komuś te zadania. Nie jest wskazane, abyś miała kontakt z kocim kałem.

Mały Laczek
14. Swoje koty karm pokarmem z puszek lub suchą karmą.

15. Chroń piaskownicę przed zanieczyszczeniem kałem kotów.

Laczek i Zeta
Zeta


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DaWanda