sobota, 9 sierpnia 2014

Kąpiel w ciąży

Pachnąca kąpiel to doskonały sposób relaksu dla przyszłych mam. Odprężające działanie wody, która rozluźnia mięśnie i odciąża przemęczone stawy i kręgosłup, jest nieocenione w okresie ciąży. Pod specjalną opieką powinny być ciężarne w pierwszym trymestrze ciąży oraz te w ciąży zagrożonej. Ostatecznie należy pamiętać, że to co jest przyjemne dla nas, nie zawsze jest dobre dla naszego maluszka.


W okresie ciąży nie zaleca się długiego leżenia w gorącej wannie, wręcz zakazuje. Kąpiel w gorącej wodzie rozszerza naczynia krwionośne, a to może zaowocować krwotokiem lub zasłabnięciem, wysoka temperatura wpływa też negatywnie na rozwój układu nerwowego u dziecka. Dlatego przygotowując relaksująca kąpiel dopilnujmy, żeby woda nie była cieplejsza niż 37°C.
Jedno jest też pewne, z ulubionymi silnymi biczami wodnymi musimy się pożegnać ponieważ, zbyt silny strumień wody może wywołać przedwczesne skurcze porodowe.

Na szczęście pozostaje nam hydromasaż. Jednak i w tym przypadku musimy się pilnować. Zabiegi hydromasażu są kategorycznie zabronione w pierwszym trymestrze i w ostatnim miesiącu ciąży, ponieważ bąbelkowy masaż może pobudzić macicę do przedwczesnych skurczów. Mamy w ciążach zagrożonych lub z komplikacjami nie powinny korzystać ani z hydromasażu, ani z jacuzzi.

W drugim trymestrze u mam, cierpiących z powodu bólu krzyża i opuchniętych kostek, hydromasaż jest wręcz wskazany. Bąbelki powietrza delikatnie masujące obolałe plecy i nogi, poprawiają krążenie, likwidują opuchliznę nóg i relaksują obolały krzyż.

Kosmetyki 

W okresie ciąży powinnyśmy uważać na wszystko z czym styka się nasza skóra, szczególnie na kosmetyki. Niektóre chemiczne składniki kosmetyków mogą negatywnie wpływać na naszą skórę, a także na naszego, nienarodzonego jeszcze, maleństwa. Dlatego używajmy kosmetyków delikatnych, najlepiej naturalnego pochodzenia.

Zamiast płynu do kąpieli najlepiej używać naturalnych olejków np. olejku z ziaren pszenicy, który działa nawilżająco i zapobiega powstawaniu rozstępów. Podczas kąpieli możemy też przeprowadzić peeling, pod warunkiem, że nie będzie to peeling chemiczny lub na bazie kwasów owocowych.

 OLEJEK Z ZIAREN PSZENICY

Olejek z ziaren pszenicy ze względu na dużą zawartość witamin A, B, D i E wygładza, chroni i nawilża skórę odwodnioną i podrażnioną. Idealny olejek do pielęgnacji paznokci.

Najlepiej sprawdza się przy pielęgnacji cery dojrzałej, starzejącej się i zniszczonej.

Olejek z kiełków pszenicy zawiera dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych i naturalnych substancji neutralizujących działanie wolnych rodników. Ponadto zawiera substancje proestrogenne, które przyspieszają odbudowę zniszczonego naskórka.

Działa przeciwstarzeniowo, przeciwzapalnie, regenerująco, nawilża, uelastycznia skórę, łagodzi podrażnienia.

Poprawia ogólny wygląd skóry. Nadaje skórze gładkość i miękkość. Działa nie tylko na powierzchni skóry, ale również łatwo przenika do naskórka. Regeneruje wnętrze włosów, odtwarza naturalną osłonkę i wygładza ich powierzchnie. Chroni przed nadmierną utratą wody oraz promieniowaniem UV.

Znajduje szerokie zastosowanie w produkcji mydła, balsamów do opalania, szamponów, odżywek.

ZALECANY: - do pielęgnacji skóry dojrzałej, starzejącej się i zniszczonej,
- do masażu leczniczego i kosmetycznego,
- do likwidacji zmarszczek na szyi, twarzy oraz wokół oczu,
- do pielęgnacji zrogowaciałej skóry,
- do pielęgnacji suchych, przesuszonych ust,
- do leczenia oparzeń słonecznych oraz domowych,
- idealny do wysuszonej i łuszczącej się skóry,
- do stosowania podczas ciąży w mieszaninie z innym olejem roślinnym (np. jojoba), co zapobiega powstawaniu rozstępów,
- do pielęgnacji suchych, łamliwych włosów,
- do redukcji cellulitu (masaż antycellulitowy)

Cena: 35,00 PLN / 60 ml

Wracając do tematu. Podczas kąpielowych zabiegów pielęgnacyjnych, należy bardzo uważać na brzuszek. Lepiej zrezygnować z energicznego szorowania i masowania powłoki brzusznej, na rzecz delikatnego mycia i masowania a także letnich  natrysków ze słuchawki. To sama przyjemność. 

Kąpiel to doskonały relaks dla przyszłych mam, jednak trzeba korzystać z niej rozsądnie, żeby, przez przypadek, nie zaszkodzić dziecku.
Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości, czy to, co robimy w wannie jest na pewno bezpieczne, skonsultujcie się ze swoim lekarzem. Lepiej nie ryzykować.

Przyjemnej kąpieli ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DaWanda